Jaundzimušie 

Pirmās dzīves minūtes, stundas un dienas ir viens no visgrūtākajiem un visatbildīgākajiem posmiem cilvēka dzīvē. Kāpēc?


> Bērns no māmiņas ķermeņa uzturošās un pasargājošās vides ienāk pasaulē, kur uz viņu sāk iedarboties daudz un dažādi apkārtējās vides faktori; praktiski ar visu ir jātiek galā pašam. Šajā dzīves posmā viņam palīdzēt var tikai mīļo cilvēku saudzīgās rokas un māmiņas piens.

 

> Bērna organismam pēkšņi jāmāk pašam sevi apgādāt ar pašu svarīgāko vielu dzīvības uzturēšanai – skābekli, ko pirms piedzimšanas viņš saņēma caur placentu un nabassaiti. Viņa organismā strauji notiek vesela virkne nozīmīgu izmaiņu. Tās pamatā skar plaušas un sirdi, bet kopumā aptver pilnīgi visus orgānus.

 

> Tas, cik profesionāli tiek novērtēts jaundzimušā veselības stāvoklis tūlīt pēc piedzimšanas un sniegta nepieciešamā palīdzība, lielā mērā nosaka viņa turpmākās dzīves kvalitāti. Šajā brīdī sekundes var izšķirt to, cik jaundzimušais būs veselīgs, cik labām prāta spējām un cik patīkamu raksturu. Nekad savā dzīvē cilvēks tik strauji neattīstīsies un nemainīsies kā pirmajās savas dzīves minūtēs.

 

> Grūtniecības laikā veidojušies veselības traucējumi (tai skaitā ģenētiski pārmantoti) var neizpausties uzreiz pēc piedzimšanas: visbiežāk tos var sākt atpazīt pirmo 3-4 dienu laikā. Tieši šī iemesla dēļ šajā dzīves periodā ir nepieciešams vairākkārtīgs profesionāļa izvērtējums, lai iespējamās problēmas varētu savlaicīgi atpazīt un pārvarēt.

 

Lai palīdzētu jaundzimušajiempēc iespējas labvēlīgi tikt galā ar visiem minētajiem uzdevumiem, Rīgas Dzemdību namā visu diennakti ir pieejamas ārstniecības personāls, kas specializējies jaundzimušo medicīniskajā aprūpē:


> Neonatologi: darba laikā strādā seši speciālisti un dežūras maiņā divi, t.sk. viens no viņiem Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā. Viņi ir tie, kas uzrauga jaundzimušo veselību un sniedz visprofesionālākos padomus par visiem bērna aprūpes jautājumiem;

 

> Bērnu aprūpes māsas: katrā Mātes un bērna aprūpes nodaļas stāvā visu diennakti strādā viena vai divas māsas. Viņas palīdz aprūpēt jaundzimušos, iemācot to darīt arī vecākiem.    

 

Ja jebkurā no bērna dzīves mirkļiem mediķiem rodas bažas par jaundzimušā veselību, neonatologs izvērtē viņa stāvokli, nozīmē papildus izmeklējumus un ārstēšanu. Atkarībā no jaundzimušā veselības traucējumu pakāpes viņu ārstē pēcdzemdību istabā kopā ar māmiņu, Mātes un bērna aprūpes nodaļas bērnu māsu postenī vai Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā.

 

Cik vien tas ir iespējams, Dzemdību namā jaundzimušais visu laiku ir kopā ar māmiņu. Tikai tur viņam ir patiesi labi...